Παγκόσμιος Μαθητικός Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Ποίησης και Πεζογραφίας

Το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου, με Διευθυντή τον κ. Μαυρόπουλο Ανδρόνικο και υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Μπέκου Φωτεινή, συμμετείχε στον 17ο Παγκόσμιο Μαθητικό Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης και Πεζογραφίας της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδας για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821.
Στην Πεζογραφία πήρε 1ο Βραβείο Δοκιμίου η μαθήτρια της Α’ Τάξης Τριτάκη Μαρία – Ελένη.
Στην Ποίηση Έπαινο πήρε ο μαθητής της Α’ Τάξης Μούσχουρας Παναγιώτης – Χρήστος.
Το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου συμμετείχε, επίσης και στην Πολιτιστική Δράση της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση. Υπεύθυνη στο Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων είναι η εκπαιδευτικός κ. Τσαπάλου Αναστασία.
Τα έργα των μαθητών μπορείτε να τα δείτε κάνοντας κλικ στην παρακάτω εικόνα:

Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ. Ε. Κορινθίας

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου συγχαίρουν τους μαθητές και τους εύχονται καλή πρόοδο!