Τετραήμερη Εκδρομή της Γ’ Τάξης στη Θεσσαλονίκη

Το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου συνήλθε σε συνεδρίαση ύστερα από πρόσκληση του Διευθυντή του σχολείου κ. Μαυρόπουλου Ανδρόνικου με θέμα: “Τετραήμερη εκδρομή των μαθητών της Γ’ Τάξης στη Θεσσαλονίκη, στα πλαίσια των μαθημάτων της Ιστορίας και της Λογοτεχνίας”. Ο Διευθυντής ενημέρωσε το Σύλλογο Καθηγητών σχετικά με την εφημερίδα της Κυβερνήσεως για τις εκδρομές (Αριθμός Φύλλου: 681 – 06/03/2017 Τεύχος Δεύτερο) και την Υπουργική Απόφαση με Αριθμό: 33120/ΓΔ4/06-03-2017 (άρθρο 3), που επιτρέπει στους μαθητές της Γ’ Τάξης να πραγματοποιήσουν εκδρομή στη Θεσσαλονίκη, διάρκειας τεσσάρων (4) ημερών, (δύο (2) εργάσιμες και δύο (2) αργίες), στο πλαίσιο του Αναλυτικού Προγράμματος και συγκεκριμένα των μαθημάτων της Ιστορίας και της Λογοτεχνίας.
Στη συνέχεια, ο Σύλλογος των Καθηγητών αφού συζήτησε τη σκοπιμότητα της πραγματοποίησης μιας τέτοιας εκδρομής με εκπαιδευτικό χαρακτήρα, αποφάσισε την πραγματοποίησή της από τις 26/04/2018 έως και τις 29/04/2018.
Στην εκδρομή συμμετείχαν 39 μαθητές της Γ’ Τάξης σε σύνολο 56, υπερκαλύπτοντας το 75% των μαθητών που απαιτούνται για την πραγματοποίηση της επίσκεψης.
Η μετακίνηση των μαθητών πραγματοποιήθηκε με τουριστικό λεωφορείο και οι υπεύθυνες δηλώσεις των κηδεμόνων των μαθητών με τις οποίες εγκρίνουν τη συμμετοχή τους στην παραπάνω εκδρομή βρίσκονται στο γραφείο του Διευθυντή. Αρχηγός της εκδρομής ορίστηκε ο Διευθυντής του σχολείου κ. Μαυρόπουλος Ανδρόνικος και συνοδοί εκπαιδευτικοί οι κ. Μαρούδα Αθηνά και κ. Μαρούδα Αθηνά.
Το πρόγραμμα της εκδρομής περιλάμβανε:

Πέμπτη, 26 Απριλίου 2018 (1η Ημέρα)

• Αναχώρηση από το χώρο του σχολείου με προορισμό τη Βεργίνα.
  • Άφιξη στον Αρχαιολογικό Χώρο της Βεργίνας. Επίσκεψη στο Μουσείο και τον Τάφο του Φιλίππου.
  • Αναχώρηση από τη Βεργίνα με προορισμό την πόλη της Θεσσαλονίκης.
  • Άφιξη στη Θεσσαλονίκη – Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο.
  • Περιήγηση στην πόλη της Θεσσαλονίκης.
  • Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Παρασκευή, 27 Απριλίου 2018 (2η Ημέρα)

• Πρωινό και αναχώρηση από το ξενοδοχείο. Επίσκεψη στο Λευκό Πύργο και στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα.
  • Ελεύθερος χρόνος. Περιήγηση στο κέντρο της πόλης και φαγητό.
  • Επίσκεψη στο Μουσείο Κινηματογράφου και επιστροφή στο ξενοδοχείο.
  • Περιήγηση στην πόλη της Θεσσαλονίκης.
  • Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Σάββατο, 28 Απριλίου 2018 (3η Ημέρα)

• Πρωινό και αναχώρηση από το ξενοδοχείο με προορισμό την Αρχαία Πέλλα.
  • Άφιξη στην Αρχαία Πέλλα. Επίσκεψη στον Αρχαιολογικό Χώρο και το Μουσείο. Περιήγηση στην πόλη της Έδεσσας και στάση για φαγητό.
  • Αναχώρηση από την Έδεσσα και επιστροφή στο ξενοδοχείο.
  • Ελεύθερος χρόνος. Περιήγηση στην πόλη της Θεσσαλονίκης και φαγητό.
  • Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Κυριακή, 29 Απριλίου 2018 (4η Ημέρα)

• Πρωινό και αναχώρηση από το ξενοδοχείο με προορισμό τα Ιωάννινα.
  • Άφιξη στην πόλη των Ιωαννίνων. Περιήγηση στην παλιά πόλη των Ιωαννίνων και στάση για φαγητό.
  • Αναχώρηση από τα Ιωάννινα με προορισμό το Ξυλόκαστρο.
  • Άφιξη στο Ξυλόκαστρο, στο χώρο του σχολείου.

[easy-media med=”6690″ col=”1″ size=”350,230″ align=”center” style=”light”]